Meridyen Genç #israfolmasın Projesi

İsraf, bilindiği üzere herhangi bir konuda aşırı gitmeyi, dinin ve aklın belirlediği ölçülerin dışına çıkmayı, imkanları meşru olmayan amaçlar için kullanmayı, saçıp savurmayı ifade eder. Günümüzde bireysel ve küresel boyutta çok temel bir kriz ve ahlak sorunu haline gelen israf, sadece eşya ile sınırlandırılamaz. Hoyratça tüketilen zamanlar, yerinde ve yeterince kullanılmayan ilim ve yetenekler, kurmaya çalışmak kadar korumaya çalışılmayan dostluklar, kötülüğü karakter haline getirerek yok edilen iyilikler toplumu ifsat eden israf örnekleridir.

Hesaba çekileceği ilk konulardan birisinin gençliğini nerede ve ne uğurda harcadığı olacağı hakikati, Müslümanı zaman israfı konusunda uyanık olmaya davet eder.

2006 yılında “İki kişinin yiyeceği üç kişiye, üç kişinin yiyeceği de dört kişiye yeter.” hadis-i şerifinden ilhamla çalışmalarına başlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak, israf konusunda toplumda bir farkındalık oluşturmak ve bu farkındalığın meydana getireceği motivasyonla yeni bir ahlaki tutum geliştirmek amacıyla, Meridyen Genç ekibimizin öncülüğünde ağırlıklı olarak sosyal medyada yürütülecek bir dizi çalışma planlıyoruz. Bu anlamda sesimizin ulaştığı herkesi, nehirde bile abdest alsa, ümmetini suyu israf etmeme konusunda uyaran peygamberin ümmeti olmanın bilinciyle hareket etmeye çağırıyoruz.

Kampanya, 3 aylar boyunca sürmüş olup şu çalışmaları içermiştir:

Meridyen Genç sosyal medya hesaplarında yapılan film/belgesel paylaşımlarının kampanya temasına yönelik hale gelmesi,

#bencesendeoku etiketiyle başlattığımız kitap önerilerinin de benzer temada şekillenmesi,

Başta ekip üyelerimiz olmak üzere davetimize katılan herkesin #israfolmasın diye edindikleri yeni alışkanlıkların tanıtımı (Örn: pet şişe yerine cam şişe kullanmaya başlanması),

Konuyla ilgili tüm Türkiye’yi kapsayacak ödüllü fotoğraf yarışması düzenlenmesi,

Meridyen Film ekibi olarak temanın birçok maddesini yansıtan kısa film çekilmesi,

Kampanyanın bitişi için yapılacak toplu iftarda yarışmadan seçilen eserlerle fotoğraf sergisi düzenlenmesi ve kısa filmimizin gösterimiyle tamamlanması.