Meridyen Münazara Kulübü Gösteri Maçı Gerçekleşti

Meridyen Münazara Kulübü’nün 2014-2015 dönemi ilk etkinliği 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Farklı lise ve üniversitelerden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, münazara eğitmeni Yavuz Yiğit’in münazaranın tanımı, kişiye kattıkları ve Meridyen Münazara Kulübü eğitimleri hakkında bilgi vermesiyle başladı.

“Münazaranın ilk olarak Cicero’nun eski Yunan filozoflarına ait yazmış olduğu kitapla ortaya çıkmıştır. Normal bir tartışma değil, kurallı bir tartışmadır. Münazara, 150 yıl kadar önce İngiltere’de daha kurallı hale getirilmiştir. Oxford ve bütün Avrupa ülkelerinde yoğun olarak yapılmaktadır. Dünyanın her yerinde münazara faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Münazara bir siyaset oyunudur. Kuralına göre, konu ve konumunuz 15 dakika önceden verilmektedir. Meridyen Münazara Kulübü kapsamındaki eğitimimizin ilk aşaması; temel münazara eğitimidir. Argüman nasıl üretilir, nasıl daha etkili argüman üretilir, çürütme nasıl yapılır, özet konuşması nasıl yapılır, plan nasıl yapılır gibi kuralları öğreneceğiniz temel münazara eğitimleri yapılacaktır. İkinci aşaması ise içerik eğitimidir. 2014-2015 döneminin içerik konuları şunlar olacaktır; Temel Hak ve Özgürlükler, Türkiye İç Siyaseti, İdeolojiler, Dış Politika, Ekonomi, Sanat ve Spor.”

“Alacağınız kişisel gelişim eğitimleri iyi konuşmanızı sağlamaz. Bunun yöntemi pratik yapmaktır. Münazaranın en temel noktası pratiktir. Meridyen Münazara Kulübü eğitimlerinde yılda 50’den fazla kez kürsüye çıkıp maç yapacaksınız. Turnuvalara katılımlarla birlikte ise bu sayı 100’ü aşacaktır. Meridyen Münazara Kulübü Türkiye’de entelektüel, kendisini iyi ifade edebilen genç liderler yetiştirmek istiyor.”

Son olarak “Neden münazara?” sorusunu cevaplayan Yiğit, Meridyen Münazara Kulübü Gösteri Maçı’nı büyük bir coşkuyla başlattı.

“Aileler çocuklarının sosyal medya hesaplarına erişebilmelidir” konusunun tartışıldığı gösteri maçı, aralarında Türkiye münazara şampiyonları Mert Kan, Tahsin Bilge Avcı ve Selahattin Yaman’ın da yarıştığı takımlar arasında hararetli ve keyifli tartışmalara ev sahipliği yaptı.

Gösteri maçının ardından Münazara konusunda katılımcıların sorularını cevaplayan Yavuz Yiğit, 23 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak Meridyen Münazara Kulübü Eğitim Programı hakkında bilgi verdi.

Etkinlik, Meridyen Derneği Yönetim Kurulu adına yarışmacılara hediyelerinin takdim edilmesinin ardından son buldu.

Meridyen Münazara Kulübü 2014-2015 eğitim programı için tıklayınız.