Meridyen Sohbetleri ‘Mevlid Özel Programı’ Gerçekleştirildi

Meridyen Sohbetleri “Mevlid Kandili Özel Programı” Doç.Dr. Ekrem Demirliİbrahim Helalşah ve Mahmut El-Gafîr’in katılımıyla 11 Ocak 2014 Cumartesi akşamı Meridyen’in tarihi mekânında gerçekleşti.

Meridyen Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Büyükdeniz’in selâmlama konuşmasıyla başlayan program, Doç. Dr. Ekrem Demirli’nin Mevlid Kandili’ne dair sohbetiyle devam etti.

Konuşmasına Sırat-ı Müstakîm kavramını açıklayarak başlayan Doç. Dr. Ekrem Demirli, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Sırat-ı Müstakîm, yollar içerisinde en güvenli yoldur. Sırat-ı Müstakîm; Peygamber Efendimiz (sav)’in bize getirdiği en kestirme, en sıkıntısız, en rahat, en güvenli yoldur. Sırat-ı Müstakîm Peygamber (sav)’in yoludur. İslam içerisindeki bütün mezheplerin üst başlığı Muhammediyelik’tir. İslâm için yazılmış bütün kitapların konusu hep Hz. Peygamber (sav)’dir. Bir literatürün adı Muhammediyelik’tir. Yani Hz. Peygamber (sav)’i tanımak ve tanıtmaktır. Çünkü mevzu, maksat Allah’tır. Allah’a giden yol ise Hz. Peygamber (sav)’dir.’’

Mevlid Kandili’nin kelime anlamını açıklayan Demirli, Mevlid Kandili’nin önemini şu sözleriyle ifade etti:

‘’Mevlid; Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu hadisesine verilen isimdir. İslâm diğer dinî geleneklerden bir yoluyla ayrışır. İslâm, bir kişi üzerinde konuşurken bütün insanlar için de bir imkân üzerinden konuşur. Mesela Peygamber Efendimiz (sav)’in mevlidi var. İslâm mevlid üzerinde konuşurken, bizi ona müşterek kılar. İslâm, Hz. Peygamber (sav)’in miracından konuşur. Burada maksat, Hz. Peygamber (sav)’i bir kişi olarak yüceltmek değil bizim de yapabileceğimiz, müşterek olabileceğimiz bir şeyden konuşmamızdır. Mesela ‘’Namaz Mü’mi’nin miracıdır.’’ Biz miracı konuşurken, “biz de mirac edebiliriz” düşüncesi oluşur bizde. Bu sorumluluğumuzu yeniden hatırlarız.’’

‘’Hz. Peygamber(sav)’imiz bizim için sadece bir yol değil aynı zamanda bir aynadır. Biz bu aynaya bakarak konuşuruz ve bu aynaya bakarak istikamet buluruz. Bu çok mühimdir. Bütün mevlid konuşmalarının ruhunu bu oluşturur. Bizim yaşadığımız İslâm coğrafyasında Hz. Peygamber (sav)’i övmek, bir kişiyi övmek değil bir rehberi, onun üzerinden de insanlığı övmektir. Cenâb-ı Hak insanı yeryüzünde halifesi olarak yarattı; fakat bizim bu “insan”dan ne anlayacağımızı, “insan” derken aklımıza neyin gelmesi gerektiğini anlamamız için de bir ölçü koydu. Bu ölçü ise Hz. Peygamber (sav)’imizdir.’’ sözleriyle Hz. Peygamber(sav)’imiz ve insanlık kavramına değinen Demirli, sözlerini İslâm algısına ve mânâ olarak İslâm’ın önemine değinerek sonlandırdı.

Programda, Dr. İbrahim Helalşah  Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ve ilahilerle,  Mahmut El-Gafîr Arapça Mevlid ve ilahilerle, Burak Kavrazlı ise seslendirdiği Türkçe ilahiyle yer aldı. Peygamber Efendimiz (sav)’in dünyayı teşriflerinin 1443. senesi vesilesiyle gerçekleştirilen Mevlid Özel Programı, “Ney- Bendir taksimi” eşliğinde M. Ali Turan’ın seslendirdiği Türkçe Mevlid ile son buldu.

Yaklaşık 100 üye ve gönüllünün katılımıyla gerçekleşen programda, misafirlere kandil simidi, gül lokumu ve derviş çayı ikram edildi. Program sonunda ise misafirlere Meridyen Kitaplığı’ndan “Hz. Muhammed (sav)’in Hayatı” kitabı ve “Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselâm’ın 40 Duası” isimli kitapçık hediye edildi.