Bir de Buradan Bak II. Semineri Gerçekleşti !

İslam dünyası olarak, bilim ve sanat alanına katkılarımız ve bu alanlarda kaydettiğimiz başarılar ele alınan, öğrencilerin hem genel kültür anlamında hem de akademik olarak aydınlatılması hedeflenen  “Bir de Buradan Bak” Seminer Dizisinin II. Semineri dernek merkezimizde 3 Mayıs 2016 Salı günü saat 17:00′ de, Mehmet Aziz Yirik‘ in katılımıyla gerçekleşti.

“Fikirlerimi Nasıl Hesaplarım”  konusu çerçevesinde gerçekleşen programda, Yirik sunumuna başlarken öncelikle konu ile ilgili katılımcılara düşüncelerini sordu. Yirik sözlerine şöyle devam etti;

“İnsan beyninin doğal olaraktan fikirleri düşünüp tartması ve otomatik olaraktan olasılıksal anlamda hesaplaması tabii ki de bilim dünyası için ayrı bir rol model olmuştur. Bu anlamda insanların olasılıksal anlamda nasıl doğru kararlar verebileceğini hesaplayışı; algoritmalar sayesinde yapay zeka anlamında da kullanıma sunulmuştur. Bu uygulamanın tercumanlıktan ekonomik hesaplamalara kadar bir çok alanda uygulamaları mevcuttur.”

Yirik, konuyla ilgili kısa bilgi verdikten sonra, uygulamalı olarak sunumunu yaptı ve sözlerine şöyle son verdi;

“Bu seminerdeki amaç da her kesimden araştırmacının; kendi araştırmalarında algoritmik özellikle de karar mekanizmaları anlamındaki bu çalışmalardan nasıl faydalanabileceğini sunmaktır.”