Meridyen Sohbetleri Yeryüzü Doktorları’nın katılımıyla gerçekleşti

Meridyen Sohbetleri, Yeryüzü Doktorları’nın katılımıyla 23 Şubat Cumartesi akşamı saat 19.00’da Meridyen’in tarihi mekanında gerçekleşti.

Meridyen Derneği üye ve gönüllülerinin katılımıyla  ’Yeryüzü Doktorları’nın tecrübesi’ teması çerçevesinde gerçekleşen sohbet, Meridyen Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Havva M. Kanbur’un selamlama konuşmasıyla başladı.

Yeryüzü Doktorları’nın tanıtım filminin ardından Prof. Dr. İhsan Karaman, Yeryüzü Doktorları’nın iyilik felsefesini şu sözleriyle ifade etti:

‘Ben işte, geçip gidiyorum. Geçtiğim yerlerde beni kimse bilmesin, ama çiçekler açsın. Kirli olan, taşıdığım suyla yıkansın. Tarlalar, taşıdıklarımla ekin versin.. O yüzden ben; yoksul, mazlum çocukların gülümsemelerini, acısı dinmiş bir annenin yüzündeki rahatlamayı, gerçekten sevildiğini gören bir insanın gözündeki ışıltıyı biriktiriyorum. Mezara indiğimde biriktirdiğim her şey geri alınacak, toprak olan yine toprak olacaksa, çocuk gülümsemeleri benden dünyaya geri döndüğünde dünya daha aydınlık olur belki. Üstüme kendi biriktirdiklerim devrilecekse, altında kaldığım ağırlığı daha kolay taşırım belki… İşte ben bu yüzden gönüllü oluyorum…’

Konuşmasında, ‘Merhametin ve iyiliğin sınırları aştığı, mutlu ve huzurlu insanların özgürce dolaştığı, adil ve müreffeh bir dünyada yaşamak yeryüzünün tüm sakinlerinin en doğal hakkı… Açlığın, sefaletin, çaresizliğin, savaşların ve bunların neden olduğu hastalık ve sakatlıkların bilinmeyeceği bir dünya mümkün mü? Neden olmasın? Yeryüzü Doktorları, bu evrensel hedefe varmak için yollarda. Varamasak da, hayatımızı o yolda harcamaktır muradımız. Orada ve her yerde!’ sözleriyle Yeryüzü Doktorları’nın nihai hedeflerinden bahseden Prof. Dr. İhsan Karaman, Yeryüzü Doktorları’nın faaliyet alanları hakkında bilgi vermesiyle sözü Dr. Kerem Kınık‘a bıraktı.

Son derece keyifli ve bilgilendirici geçen sohbet, Dr. Kerem Kınık’ın konuşmasıyla devam etti. Dr. Kerem Kınık, Yeryüzü Doktorları’nın ülkü ve ufkundan şu sözleriyle bahsetti:

‘Yeryüzü Doktorları açlık, fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş ve çatışmalar gibi doğal ve insan kaynaklı afetlerin kurbanı olan insanlara, din, dil, ırk, siyasi ve felsefi görüş ayırt etmeksizin insani ve tıbbi yardım götürür. Yeryüzü Doktorları, misyonuna paralel yürüttüğü faaliyetlerini, etkin, planlı, hakkaniyete dayalı, sorunun özüne dokunan ve yaygınlaştırılabilir model projelerle gerçekleştirir.’

Yeryüzü Doktorları’nın değerleri, ilkeleri, akreditasyonları ve faaliyet alanlardan bahseden Dr. Kerem Kınık son olarak, Yeryüzü Doktorları’nın projeleri hakkında bilgi verdi.

Yoksullukla Mücadele Projesi; Gıda yardımları, Beslenme Sağlığı Merkezleri, Hastane Kurulumları çalışmaları yapılmaktadır.

Göz Nuru Projesi;Katarakt başta olmak üzere trahom, glokom, onchocerciasis (nehir körlüğü), doğumsal önlenebilir körlükler, kırma kusurları ve göz tembelliği, diyabetik retinopati, makuler dejenerasyon, korneal opasiteler ve genetik göz hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Gülümseyen Çocuklar Projesi;doğuştan Dudak ve Damak Yarıklığı olan çocuklara yönelik plastik cerrahi ameliyat ve tedavileri uygulamaktadır. Aynı proje kapsamında bir diğer doğuştan anomali olan ve erkek çocuklarında görülen Hypospadias hastalığının cerrahi tedavisi de üroloji ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Umut Menekşeleri Projesi;Doğumda kadınlarda ortaya çıkan fistüllere yönelik ameliyat ve tedaviler gerçekleştirmektedir.

Sohbet, Prof. Dr.İhsan Karaman ve Dr. Kerem Kınık’ın katılımcıların sorularını cevaplamasının ardından son buldu.

Yeryüzü Doktorları Kimdir?

Yeryüzü Doktorları, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerinden bir grup hekim ve sağlık mensubunun girişimi ile 2000 yılında Manchester ‘da kuruldu. Dört yıl sonra da Türkiye Şubesi açıldı. Yeryüzü Doktorları şimdiye dek, temel sağlık ve tıbbi bakım hizmetlerine yeterince ulaşamayan ihtiyaç sahiplerine tıbbi ve insani yardım götürmek amacıyla dört kıtada otuzun üzerinde ülkede projeler gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları, ‘Orada ve Her Yerde