Sonpeygamber.info Siyer Atölyesi 2013: “Siyer ve Görsellik”

Sonpeygamber.info Siyer Atölyesi kapsamında, bu yıl  “Siyer ve Görsellik” başlığı altında dünyaca ünlü yönetmen Majid Majidi‘nin katılımıyla görsel sanatlar ile siyer ilişkisi ele alınacak.

20 Nisan Cumartesi ve 21 Nisan Pazar günleri Meridyen Derneği’nde gerçekleştirilecek atölye toplantısına Prof. Dr. Turan Koç, Yrd. Doç. Dr. Irvin Cemil Shick, Dr. Nur Kançal, Cihan Aktaş, Fahima S. Firouz, Enver Gülşen, İhsan Kabil, Majid Majidi, Fatih Okumuş, H. Hümeyra Şahin, Cemal Şakar, Uğur Mine Tamay, Ayşe Taşkent, Hülya Yazıcı gibi isimler katılacak.

Siyer Atölyesi programı için tıklayınız

Katılım kontenjanla sınırlıdır. Rezervasyon için: [email protected]

Siyer Atölyesi

Meridyen Destek Derneği tarafından Sonpeygamber.info projesi kapsamında düzenlenen Siyer Atölyesi, siyer sahasında yapılan çalışmaların seyrini ve alana dair temel sorunları disiplinlerarası bir perspektifle tartışmak, değerlendirmek ve teklifler sunmak amaçlarını taşıyor.

Her yıl gerçekleştirilmesi hedeflenen atölye çalışmasının ilk adımı 2008 yılındaki istişare toplantısı ile atılmış, müzakareler sonucunda Siyer Atölyesi’nin öncelikli amacı, gerek Türkiye’de gerekse dünyada tür ve nicelik olarak hızla artan siyer literatürünü tüm yönleriyle değerlendirmek suretiyle siyer çalışmalarına katkıda bulunmak ve yeni siyer çalışmalarına yön vermek olarak belirlenmişti.

İlk toplantısı 2009 yılı Nisan ayında yapılan atölye projesi, birinci yılında “Cumhuriyet Devri Türkçe Akademik Siyer Literatürü Değerlendirmesi”, 2010 yılında “Siyer-Edebiyat İlişkisi”, 2011 yılında “Türkiye’de Popüler Siyer Çalışmaları”,  2012 yılında “Türkiye’de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları” başlıklarıyla gerçekleştirildi. Her yıl farklı kadro ve temalarla organize edilmesi planlanan atölye çalışmasının 2013 yılı çalışma başlığı ise “Siyer ve Görsellik” olarak belirlendi.

Siyer Atölyesi kapsamında organize edilen oturumlarda akademisyen, yazar ve yayıncılar başta olmak üzere konunun ilgilisi pek çok isim Meridyen Destek Derneği çatısı altında bir araya geliyor. Toplantılarda sunulan ve müzakere edilen tebliğler ise Meridyen Kitaplığı’nca yayımlanıyor.